TR | EN

Gaz Yakıtlı Cihazlar Genel Uyarılar

Geri

GAZ YAKITLI CİHAZLAR GENEL UYARILAR

Cihazın montajını yaptırmadan ve işletmeye almadan önce aşağıda belirtilen uyarı ve önerilerimize mutlak surette riayet ediniz. Cihazınızın sağlıklı, güvenli ve verimli çalışması açısından bu uyarılar çok önemlidir.

 • Cihazın montajı mutlaka yetkili tesisatçı bayi tarafından ve doküman zarfı içinde bulunan montaj kontrol listesine uygun olarak yapılmalıdır.

 • Doğalgaz kullanılması halinde cihazın montajı ve gaz bağlantısı yapılmadan önce, yerel gaz dağıtım şirketlerinin talimatlarına uygun olarak doğalgaz tesisat projesi hazırlatılmalı ve onaylatılmalıdır. Bu projenin yetkili mühendislik bürolarına yaptırılması gereklidir. Doğalgaz tesisatı ise yetkili ve uzman kuruluşlarca yapılmalıdır.

 • Kullanıcının, cihazı işleteceği gaza (LPG veya Doğalgaz) uygun olarak satın almış olması gerekli olup, aksi halde cihazın montajı yapılmadan önce değiştirilmesi zarureti vardır. Gaz dönüşümü ücretlidir!

 • Cihazın montajının yapılabilmesi için sıcak kullanım suyu, kalorifer ve gaz tesisatının önceden hazır olması gerekir. Bu hazırlıklarla ilgili tüm işlemler kullanıcıya aittir.

 • Cihazın ilk işletmeye alınması işlemi mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalı; yer seçimi, atık gaz tahliye bağlantısı, v.b. gibi konularda, varsa yetkili servisin uyarıları mutlaka dikkate alınmalıdır.

 • Cihazın periyodik bakımının yılda bir kez, kış mevsimine girmeden önce ve yetkili servise yaptırılmasını tavsiye ederiz. Bir bakım sözleşmesi, cihazın arızasız çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayacağından ihmal edilmemelidir. Bu konuda detaylı bilgi için en yakın yetkili servisimize veya ücretsiz çağrı merkezi hattımıza başvurabilirsiniz.

 • Yetkili servis, cihazın çalışma prensibini ve kullanımını sizlere izah edecektir. Kullanıcının cihazda değişiklik, bakım ve onarım yapmasına veya ehliyetsiz üçüncü kişilere yaptırmasına kesinlikle izin verilmez. Aksi takdirde garanti geçerli olmayacaktır.

 • Cihazınızın doğalgazdan tüp gaza veya tersi gaz dönüşümü gerektiğinde mutlaka yetkili servisimize başvurulmalı ve gerekli gaz dönüşüm işlemi yaptırılmalıdır (gaz dönüşüm işlemi ücretlidir).

 • Tüp gazla çalışan cihazlarda gaz tüpü kesinlikle yatırılarak, ters çevrilerek veya sallanarak kullanılmamalıdır! Aksi halde ortaya çıkabilecek arızalar garanti kapsamında değerlendirilmeyecektir. Ayrıca, kullanılacak tüpler TSE onaylı olmalı, ezik ve yamuk korsan tüpler kesinlikle kullanılmamalıdır! Cihazın tüp gaza dönüştürülme işlemi yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Kullanılacak dedantörler ve gaz hortumları TSE onaylı olmalı ve 30 mbar (300 mmSS)' dan daha yüksek basınçlı dedantör kesinlikle kullanılmamalıdır! (Debi = min. 2,0 kg/h).

 • Cihaz, ortamda asit buharı bulunan yerlere monte edilmemelidir.

 • Gerek cihazın programlanabilmesi, gerekse oda sıcaklığının kontrolü için E.C.A. opsiyonel olarak program saati ve oda veya dış hava termostatlarını kullanıma sunmaktadır. Arzu edilmesi halinde yetkili servisimiz bu konuda sizleri aydınlatacaktır. Ancak mutlak surette orijinal E.C.A. termostatlar kullanılmalı ve bağlantıları, mutlaka yetkili servisimiz tarafından yapılmalıdır. Yabancı marka termostatların kullanılması ve bu yüzden cihazda meydana gelebilecek hasarlardan sorumluluk kabul edilmez.

 • Cihaz; fırın, ocak, bulaşık makinası gibi cihazların üzerine monte edilmemelidir. Aksi takdirde yemek veya deterjan buharları nedeniyle paslanma söz konusu olabilecektir.

 • Cihazın kullanım kılavuzda belirtilen konulara ek olarak, cihazın montajında ve kullanımında, gazla çalışan cihazlarla ilgili tüm yasa ve yönetmelikler geçerlidir.

 • Cihazın montajı sırasında tesisatı yapacak olan yetkili tesisatçı bayinin dikkat etmesi gerekli hususları içeren "Montaj Kontrol Listesi" ve yetkili servislerimizin tam listesi cihazın bulunduğu poşet içinde ayrıca verilmiştir. Yetkili servis listesinin kaybedilmesi halinde http://www.emas.com.tr web sitemizden sorgulayabilir veya 444 0 322 nolu E.C.A. Çağrı Merkezinden size en yakın yetkili servis bilgisini alabilirsiniz.

E.C.A. Mobil

EMAR Teknisyen

E.C.A. Akıllı Cihazlar